Wróć do listy artykułów

Jak wybrać profesjonalne akcesoria do sprzątania, czym się kierować?

profesjonalne akcesoria do sprzątania

Przy częstym sprzątaniu kuchni, lokalu gastronomicznego czy innego obiektu, który wymaga utrzymania porządku, musimy często wymieniać akcesoria do sprzątania, ponieważ szybko się zużywają. Jakie kupować, by sprzątanie było bardziej ekonomiczne? Podpowiadamy, czym należy się kierować przy zakupach.

Profesjonalne akcesoria do sprzątania, sprzęt sprzątający

W obiektach gastronomicznych, hotelach, a także w różnych budynkach użyteczności publicznej jedną z najważniejszych kwestii jest zachowanie odpowiednich standardów sanitarnych, zgodnie z praktykami HACCP. Jest to ważne szczególnie w sytuacji, gdy głównym, bądź jednym z filarów twojej działalności jest przygotowanie i wydawanie jedzenia.

Aby zachować czystość na co dzień, konieczne są wytrzymałe i skuteczne akcesoria do sprzątania. I choć można je kupić w ogólnodostępnych miejscach, jak markety, drogerie, przedsiębiorcy znacznie częściej korzystają ze specjalistycznych sklepów oferujących artykuły dla gastronomii, hoteli, kawiarni do sprzątania. Dlaczego? Powodów jest kilka.

Profesjonalny sprzęt oraz nowoczesne akcesoria do sprzątania są trwałe, przeznaczone do intensywnej eksploatacji, co zwiększa ich wydajność. Jeśli jest taka możliwość, można zakupić bazę produktu i w miarę potrzeb dobierać elementy sprzątające, co wpływa na oszczędność pieniędzy (tak jest m.in. w przypadku mopa – kupuje się osobno stelaż/kij oraz część myjącą, która podlega systematycznej wymianie). A skoro o oszczędnościach już mowa, akcesoria i sprzęt do sprzątania oferowany jest w korzystniejszych, hurtowych cenach. Dzięki temu sprzątanie jest nie tylko skuteczne i szybkie, ale też tanie.

Które akcesoria do sprzątania są niezbędne?

Bez względu na to, czy prowadzisz restaurację, hotel, firmę sprzątającą, czy zarządzasz określonym obiektem, potrzebne będą ci profesjonalne środki i akcesoria do sprzątania. Przedstawimy listę najpotrzebniejszych artykułów.

Tym, co ułatwia pracę, są wózki i wiadra. Wózki do sprzątania mogą być jedno lub dwuwiaderkowy, choć od razu radzimy, że ta druga opcja jest bardziej funkcjonalna. Oprócz tego wózek sprzątający wyposażony jest najczęściej w uchwyty na worki na śmieci, koszyczki, a także w zawieszki na ścierki.

Inne podstawowe akcesoria do sprzątania to:

 • worki na śmieci;
 • ścierki, gąbki i druciaki;
 • rękawice robocze/ochronne;
 • mopy;
 • kije;
 • ściągaczki do podłogi lub okien;
 • miotły, szczotki, szufelki;
 • stelaże;
 • opryskiwacze;
 • akcesoria do mycia szyb;
 • rękawice i inne środki ochrony.

Z tak podstawowym wyposażeniem oraz z profesjonalną chemią dla branży HoReCa możesz zyskać pewność, że zarówno codzienne, jak i okresowe (generalne) sprzątanie będzie zoptymalizowane pod kątem finansowym oraz czasowym.

Czym się kierować, wybierając akcesoria do sprzątania?

Jeśli kupujesz artykuły do sprzątania do nowego obiektu, zacznij od sporządzenia ich listy, uwzględniając wszystkie powierzchnie do mycia (ściany – kafelki, podłogi, blaty robocze, stoły restauracyjne itd.). W trakcie prowadzenia działalności wystarczy na bieżąco zapisywać, jakie produkty się kończą, by móc z wyprzedzeniem je zamówić. Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na zakup hurtowy, co pozwala obniżyć cenę. Jest to również wygodne rozwiązanie, można skupić się na pracy, zamiast na ciągłym zaopatrzeniu.

Wybierając akcesoria do sprzątania, trzeba zwrócić uwagę na ich jakość, wytrzymałość. Kupując w specjalistycznych sklepach, możesz zyskać pewność, że są to produkty przeznaczone do intensywnej eksploatacji w restauracjach, hotelach, a nie na użytek domowy. Wózki sprzątające, stelaże do mopa,  opryskiwacze nie są produktami, które trzeba często wymieniać, warto od razu kupić sprzęt do sprzątania o dużej trwałości.

Tą samą zasadą warto kierować się, dobierając pozostałe elementy, jak ściereczki z mikrofibry, mopy bawełniane, gąbki do mycia naczyń. Choć zużywa się ja na bieżąco, dobrze, aby były możliwie jak najbardziej wydajne, skutecznie usuwały brud (w przypadku mopa ważna jest jego chłonność, gąbki – intensywność szorowania itd.). Jeśli nie wiesz, co kupić, skontaktuj się z nami – pomożemy ci w skompletowaniu zamówienia dla twojej restauracji, hotelu, kawiarni.

Warto zainwestować w nowoczesne akcesoria do sprzątania, z których korzystają lokale gastronomiczne, jak i profesjonalne firmy sprzątające. Taki sprzęt zużywa się znacznie wolniej, a często jest bardziej efektywny niż ten, który można zakupić w zwykłym sklepie.