Wróć do listy artykułów
produkty higieniczne sprzątanie w gastronomii sprzątanie kuchni sprzątanie w domu

Z czego zrobione są ręczniki papierowe, gdzie je wyrzucać?

rolki recznikow papierowych

Z ręcznikami papierowymi spotkał się chyba każdy, a większość z nas nie wyobraża sobie bez nich życia. Są niezawodne i niezwykle przydatne podczas porządków, gotowania, pracy i wielu innych czynności. Mało jednak wiemy o tym, z czego tak naprawdę są zrobione i co po ich wykorzystaniu. Zainteresowany? Szczegóły poniżej!

Jak powstają ręczniki papierowe?

Ręczniki papierowe powstają ze specjalnie przygotowanej masy, w skład której wchodzą celuloza, wstęga oraz włókna syntetyczne. Masa ta jest mieszana ze specjalnymi, bezpiecznymi dla człowieka, rozpuszczalnikami, a następnie podgrzewana, co przekłada się na właściwości chłonne i wytrzymałość. Kolejnym etapem jest jej przelanie do specjalnych tuneli.

Następnym etapem powstania ręczników celulozowych, jest ich rozwałkowanie, niekiedy nawet kilkukrotne. Zabieg ten pozwala na uzyskanie odpowiedniej grubości. Po zastygnięciu masy, ręczniki papierowe nawijane są na rolki, a najczęściej, co 10 cm tworzy się specjalne nacięcia, dzięki którym łatwo i szybko można oderwać listek papieru, bez jego potargania.

Jakie jest przeznaczenie ręczników papierowych?

Ręczniki papierowe tak jak papier toaletowy to nieodłączny element wyposażenia kuchni, łazienki czy miejsca pracy. Są niezawodne wszędzie tam, gdzie szybko trzeba usunąć nadmiar płynu lub wyczyścić powierzchnię. Nie ma też znaczenia czy posprzątać trzeba rozlaną kawę, wodę, środki chemiczne, czy odsączyć potrawę z nadmiaru tłuszczu. W każdej z tych sytuacji ręczniki papierowe spiszą się świetnie.

Korzystanie z ręczników papierowych można sobie jeszcze bardziej ułatwić, dzięki wykorzystaniu do nich pojemnika na ręczniki papierowe. Jest to rozwiązanie higieniczne i w pełni bezpieczne, dzięki wykorzystaniu bezdotykowej technologii dozowania ręczników papierowych.

Na rynku dostępny jest również ręcznik papierowy przemysłowy, który świetnie sprawdzi się do wycierania, polerowania czy czyszczenia przemysłowego. Jest on jeszcze bardziej chłonny i nie pozostawia żadnych smug. Do tego rolki z tymi ręcznikami papierowymi są większe od standardowych, co wpływa na ich wydajność i jest ekonomicznym rozwiązaniem.

Gdzie wyrzucać zużyte ręczniki papierowe?

Skoro wiemy już, jak powstają ręczniki papierowe i gdzie się je wykorzystuje, warto również wiedzieć, co zrobić ze zużytym papierem. To gdzie wyrzucać ręczniki papierowe jest bardzo ważne pod kątem recyklingu i dbania o środowisko. Zużyte ręczniki papierowe powinny trafiać do odpadów zmieszanych, a w miejscach, gdzie wykorzystuje się ich większe ilości, jak np. miejsce pracy, dobrze jest zapewnić osobny pojemnik czy kosz na śmieci tylko na te papiery, które następnie i tak muszą trafić do śmieci zmieszanych.

Wiele osób jest zdziwionych i pyta, dlaczego zużyte ręczniki papierowe nie nadają się do wyrzucenia do papierów? Otóż ręczniki papierowe, które wykorzystane zostały do czyszczenia powierzchni z nadmiaru płynów czy odsączania potraw z tłuszczu są zabrudzone. Po wrzuceniu ich do posegregowanych i suchych papierów mogą je zanieczyścić, w efekcie czego cała frakcja odpadów nie będzie mogła zostać zrecyklingowana.