Wróć do listy artykułów
produkty higieniczne

Jak wieszać papier toaletowy? Jaki stojak, podajnik na papier toaletowy wybrać?

rolka papieru toaletowego

Urządzanie łazienki nie należy do najłatwiejszych zadań. Szczególnie gdy połowa społeczeństwa jest podzielona na temat tego, jak powinien być powieszony papier toaletowy. Część uważa, że powinien rozwijać się w kierunku ściany, inni, że odwrotnie. Jak to zatem jest?

Jak powinno się wieszać papier toaletowy?

Część ludzi wiesza papier toaletowy od zewnątrz, niektórzy od wewnątrz, nikt nie potrafi stwierdzić, jaki sposób wieszania jest poprawny. Postanowiliśmy zatem zakończyć odwieczny spór i odpowiedzieć na pytanie, które tak wszystkich nurtuje. Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby się to zdawać. Sposób wieszania papieru został szczegółowo opisany w instrukcji obsługi papieru toaletowego przez Setha Whellera, to on w 1891 roku opatentował tenże wynalazek. Do wniosku patentowego została załączona instrukcja, z której jasno wynika, że papier toaletowy powinien być wieszany od zewnątrz, tak by “listki” zwisały znad rolki.

Wiele osób nie przywiązuje dużej wagi do tego, jak papier jest powieszony, my jednak zachęcamy, by robić to zgodnie z instrukcją. Papier zawieszony do ściany może powodować grypę żołądkową lub problemy trawienne. A to wszystko przez bakterie, które mogą znajdować się w łazience, źle zawieszony papier zwiększa ryzyko zakażenia. Nie mycie rąk, brak dezynfekcji może przyczynić się do roznoszenia bakterii e.coli.

Jak wybrać stojak na papier toaletowy?

Przed wybraniem stojaku bądź uchwytu warto zastanowić się nad tym, ile jest miejsca w łazience, gdzie docelowo będzie wisiał uchwyt, czy pozwala on na skorzystanie z papieru na wyciągnięcie ręki podczas korzystania z ubikacji. Sposób montażu też powinien wpływać na decyzję wyboru wieszaka do papieru, jeśli nie chcesz ingerować w ściany w mieszkaniu, kup stojak, który nie wymaga żadnego montażu.

Jeśli masz dość miejsca w łazience, możesz zainwestować w stojak na papier toaletowy bądź wieszak. Taki wolnostojący podajnik do papieru, może nie tylko przechowywać papier, ale może być też miejscem na szczotkę klozetową, wszystko zależy od modelu, na który się zdecydujesz.

Stojak czy może podajnik do papieru – co będzie lepsze?

Najczęstszym rozwiązaniem, które można spotkać w łazience, to uchwyt na papier toaletowy z przyssawkami, jego zaletą jest fakt, że można go zamontować bez wiercenia w ścianie. To właśnie z tego powodu, niektórzy decydują się na uchwyt do papieru mocowany do ściany, jest po prostu łatwiejszy w obsłudze i nie zajmuje tyle miejsca, co tradycyjny stojak na papier toaletowy.

Pojemniki do papieru toaletowego mocowane za pomocą kołków rozporowych są dużo stabilniejsze i wytrzymalsze, takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w gastronomii, w łazienkach hotelowych czy toaletach publicznych. Takie podajniki często wykonane są z wysokiej jakości plastiku, przez co są odporne na złamania. Zabudowany podajnik na papier to dobry sposób na ochronę przed bakteriami, dzięki czemu korzystanie z papieru w toalecie publicznej jest higieniczne.