Wróć do listy artykułów

Jak udrożnić rury? Jakie preparaty, jaką chemię profesjonalną stosować do udrażniania?

rury kanalizacyjne

Zapchane rury to codzienność dla osób, które pracują w restauracji. Mając do czynienia z taką ilością jedzenia na co dzień, nie tak trudno jest zapchać rury, dlatego każdy lokal gastronomiczny powinien być wyposażony w specjalne preparaty do ich udrożniania.

Profesjonalny preparat do udrażniania rur

Zmywanie naczyń w gastronomii może odbywać się w sposób automatyczny lub ręczny, w tym drugim przypadku często zdarza się, że resztki pożywienia wrzucone do zlewu zapychają odpływ, co znacznie utrudnia dalszą pracę. Dlatego instalację kanalizacyjną należy regularnie udrażniać specjalistycznymi środkami. Można zaopatrzyć się w profesjonalny środek do udrażniania rur (np. producenta Cleamen), który z łatwością rozpuszcza zanieczyszczenia organiczne w rurach, tym samym umożliwiając swobodny przepływ wody. Ten skuteczny środek do udrażniania rur niszczy bakterie i mikroorganizmy w przestrzeni kuchennej, a dodatkowo może usunąć rdzę i wodny kamień.

A do jakich odpływów można go stosować? Środek do udrażniania rur Cormen Cleamen nadaje się zarówno do ceramicznych odpływów, jak i tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Więcej informacji na jego temat można znaleźć w szczegółowym opisie produktu.

Jak stosować preparat do udrażniania rur?

Chemia profesjonalna dla gastronomii do udrażniania rur najczęściej zawiera kwas siarkowy, który należy do środków szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia. Dlatego udrażniając zlewozmywaki, umywalki czy WC należy zachować szczególną ostrożność i zawsze używać środków ochronnych, takich jak maska, okulary czy rękawice. Dobry środek do udrażniania rur zwykle stosuje się bez rozcieńczenia – należy nalać go do środka otworu spustowego i zostawić tak na około pół godziny. W tym czasie środek zacznie działać, po 30 minutach można spłukać otwór dużą ilością ciepłej wody. Z kolei jeśli rury są zapchane, należy wcześniej mechanicznie wybrać zanieczyszczenia, a dopiero potem zastosować preparat.

Zastosowanie profesjonalnych środków do udrażniania rur

Profesjonalna chemia do udrażniania rur polecana jest głównie do gastronomii – sprawdzi się do czyszczenia odpadów zawierających tłuszcze, ale również usuwania rdzy i kamienia z kanalizacji. Jednak warto zaopatrzyć się w nią również w każdej innej firmie, gdzie niezwykle istotna jest higiena. Takim profesjonalnym środkiem można szybko i skutecznie udrożnić odpływy umywalek, WC, pisuarów czy kabin natryskowych. Profesjonalna chemia czyszcząca do udrażniania powinna znaleźć się również w wyposażeniu firm sprzątających.

Jak udrażniać rury domowym sposobem?

A jak udrożnić rury w domu? Czy do domowego użytku również sprawdzi się profesjonalna chemia czyszcząca? Tak, choć należy pamiętać, że profesjonalne preparaty do mycia kuchni mogą być niebezpieczne i należy trzymać je z dala od dzieci i zwierząt. W domu warto więc zdecydować się na bardziej naturalny sposób, czyli udrażnianie rur sodą. W mieszkaniu rury nie są aż tak narażone na zapchanie, jak w restauracji, gdzie dziennie trafiają do nich tłuste odpady, dlatego taki ekologiczny środek może okazać się naprawdę skuteczny. W dodatku zrobisz go z tego, co z pewnością masz pod ręką, czyli sody oczyszczonej i octu. Pamiętaj jednak, że z tej mieszanki również będą wydobywać się opary, które mogą podrażnić oczy, więc nie nachylaj się zbytnio nad zlewem czy umywalką.

Udrożnianie rur z pomocą sody oczyszczonej i octu jest powszechnie znane, jednak lepiej sprawdzają się profesjonalne środki do czyszczenia, te, które przeznaczone są dla lokali gastronomicznych, charakteryzują się większą skutecznością. Należy jednak zachować wszelkie środki ostrożności.