Wróć do listy artykułów
profesjonalne środki czyszczące sprzątanie w gastronomii

Jak sprzątać lokal gastronomiczny, jakiej chemii dla gastronomii używać?

Kelnerka w sali restauracyjnej

Każda restauracja, cukiernia czy kawiarnia musi podlegać zasadom systemu HACCP, który ma zapewniać bezpieczeństwo żywności. Z tego powodu, są rzeczy, których w lokalach gastronomicznych nie wolno robić. Dziś podpowiemy, jak sprzątać lokal gastronomiczny zachowując zasady HACCP i jakiej chemii powinno się do tego stosować.

Jaką profesjonalną chemię kupić do gastronomii?

Każda restauracja powinna być wyposażona w:

  • płyny do mycia naczyń,
  • spraye do powierzchni metalowych,
  • płyny do dezynfekcji,
  • spraye do czyszczenia piekarników,
  • tabletki do zmywarek,
  • odtłuszczacze.

Takie produkty do mycia kuchni są przygotowane z myślą o gastronomii. Chemia profesjonalna do sprzątania restauracji nie wchodzi w reakcje chemiczne z powierzchniami, np. z blatami, dzięki czemu stalowe blaty nie zardzewieją, a plastikowe pojemniki na żywność nie będą się odbarwiać.

Co trzeba wiedzieć o profesjonalnej chemii dla gastronomii?

Niestety, chemia gospodarcza dla gastronomii będzie niewystarczająca. Trzeba tutaj korzystać z artykułów, które zostały stworzone z myślą o lokalach gastronomicznych właśnie. Wszystkie środki do mycia kuchni powinny być odpowiednio oznakowane i przebadane. Profesjonalna chemia dla gastronomii powinna zawierać informacje o tym, co znajduje się w butelce, jaki jest skład i stężenie konkretnych substancji myjących.

Uczulamy na to, że chemia gastronomiczna powinna znajdować się w oryginalnych pojemnikach, nie powinno się jej przelewać do butelek po napojach, a tym bardziej, nie powinno się tworzyć własnych mikstur. Takie zachowania mogą spowodować zagrożenie na miejscu pracy, jeśli ktoś wypije substancję chemiczną. Co więcej, profesjonalna chemia może wchodzić w reakcję chemiczną z innym plastikiem, warto mieć to na uwadze.

Czym dezynfekować zlewozmywak?

Zlewozmywaki należy dezynfekować po każdym myciu, pracownik, który opuszcza stanowisko, powinien je dokładnie posprzątać. Częstym problemem przy zlewozmywakach jest nieprzyjemny zapach, dlatego warto od czasu do czasu udrożnić odpływ lub skorzystać ze środków czyszczących przeznaczonych do zabrudzeń organicznych.

Jak zdezynfekować lodówkę?

Lodówkę należy regularnie sprzątać, jeśli znajduje się w niej nieświeża lub zepsuta żywność, należy całą lodówkę zdezynfekować. Wykorzystuje się do tego profesjonalną chemię do dezynfekcji oraz gąbki. Lodówkę należy odłączyć z prądu i opróżnić, wtedy jej wnętrze można umyć przy użyciu gąbki lub delikatnej ściereczki, następne powinno się ją osuszyć za pomocą ręczników papierowych.

Jak myć chłodnię w restauracji?

Według Dobrej Praktyki Higienicznej chłodnię w restauracji powinno się sprzątać raz na miesiąc. Żeby umyć chłodnię, wystarczy użyć uniwersalnego środka do dezynfekcji powierzchni. Do chłodni powinno się używać środków czystości do tego przeznaczonych, preparaty np. z chlorem mogą powodować nieodwracalne szkody.

Czym myć salę restauracyjną?

Codziennie, kelnerzy powinni sprzątać salę restauracyjną, dezynfekować stoliki, sprzątać bar czy myć podłogi. Warto tutaj skorzystać z profesjonalnej chemii do mycia podłóg, która dzięki skoncentrowanej formule zapewnia doskonałe właściwości czyszczące i polerujące.

W branży gastronomicznej powinno się korzystać wyłącznie z chemii do tego przeznaczonej, ponieważ posiada ona odpowiednie certyfikaty i jest skuteczna. Prawdopodobnie chemia gospodarcza nie poradzi sobie z zabrudzeniami w restauracyjnej kuchni.