Wróć do listy artykułów
sprzątanie w gastronomii

Dezynfekcja w gastronomii — o czym pamiętać? Jak wybrać środki do dezynfekcji w restauracji?

Oosba myje ręce w zlewie kuchennym

Zachowanie wysokich standardów higienicznych jest w gastronomii niezwykle ważne. W warunkach restauracyjnych trzeba dość często sprzątać, ponieważ powierzchnie i pomieszczenia narażone są na zabrudzenia i wilgoć. Warto więc zainwestować w profesjonalną chemię przeznaczoną dla branży gastronomicznej.

Dezynfekcja w gastronomii – podstawowe zasady

Jedną z najważniejszych zasad jest mycie i dezynfekcja lokalu gastronomicznego, istotne jest zachowanie wysokich standardów higienicznych i sanitarnych, zgodnie z GMP (Dobrą Praktyką Produkcyjną) oraz GPH (Dobrą Praktyką Higieniczną). W tym celu wykorzystuje się chemię profesjonalną do gastronomii, zarówno do czyszczenia, różnych powierzchni jak i dezynfekcji rąk.

Podczas mycia usuwa się osad oraz część mikroorganizmów z naczyń, sztućców, a także blatów czy podłóg. Natomiast dezynfekcja polega na eliminacji drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia człowieka. Prawidłowa higiena rąk jest niezwykle ważna podczas przygotowywania posiłków w restauracji. Umożliwiają to chemiczne środki do dezynfekcji rąk, które „zabijają” wybrane bakterie, grzyby, wirusy i drożdże. Żeby mieć pewność, że ręce są czyste, po umyciu ich należy zdezynfekować dłonie.

Środki do dezynfekcji dla restauracji

W restauracjach, innych lokalach gastronomicznych wykorzystuje się profesjonalne środki do dezynfekcji, które charakteryzują się nie tylko wysoką skutecznością, ale również bezpieczeństwem. Tego typu środki odkażające i dezynfekujące nie mogą wchodzić w reakcje z żywnością, zwłaszcza że stosowane są m.in. na blatach kuchennych, stolikach dla gości, należy wtedy użyć środków przeznaczonych do dezynfekcji powierzchni.

Środki do dezynfekcji dla restauracji sprzedawane są w dużych opakowaniach, dlatego nierzadko konieczny jest zakupów dodatkowych artykułów dla gastronomii, jak opryskiwacze. Czasami są to koncentraty o wysokiej wydajności – wtedy konieczne jest ich rozcieńczenie z wodą przed użyciem, aczkolwiek tę informację zawsze można znaleźć na opakowaniu.

W jaki sposób wykorzystuje się środki do dezynfekcji w gastronomi?

Odkażaniu należy poddawać różne obiekty w restauracji. Środki dezynfekcyjne do powierzchni, w restauracji najczęściej wykorzystywane są do stołów i krzeseł znajdujących się na sali, kuchenek, blatów kuchennych, lodówek oraz chłodni, klamek i drzwi. Produkty do dezynfekcji mogą być również przeznaczone do podłogi, zlewów, umywalek i toalet, a nawet do dozowników jednorazowych serwetek.

Jak widzisz, środki czyszczące służą zarówno do zabezpieczania powierzchni na kuchni, jak i dezynfekcji pomieszczeń. Najczęściej spryskuje się nimi powierzchnię, po czym rozprowadza się produkt przy pomocy ściereczki/jednorazowych ręczników papierowych. Przy czym zaleca się, aby czynność tę wykonywać w rękawiczkach ochronnych.

Przed pierwszym użyciem wybranego środka, należy sprawdzić, jaki jest jego obszar zastosowania – czy może być rozprowadzany na powierzchniach wodo- i zasadoodpornych, do jakiego sprzętu kuchennego może zostać użyty. Przykładowo, płyn do dezynfekcji blatów kuchennych powinien niszczyć jak największą ilość grzybów, wirusów i bakterii, a także usuwać zapachy i przebarwienia. Natomiast do stolików zaleca się bardziej uniwersalny środek dezynfekujący do powierzchni, który nie posiada właściwości żrących. Dobrą praktyką jest przetestowanie płynu na niewielkiej, niewidocznej powierzchni.

Gdzie kupić profesjonalne środki do dezynfekcji?

Środki do dezynfekcji dla restauracji zamówisz w specjalistycznych sklepach jak nasz. Produkty ogólnodostępne mogą posiadać niewystarczające działanie, dlatego nie zaleca się ich stosowania. Ponadto zwykle są sprzedawane w małych opakowaniach, co dla obiektów gastronomicznych jest nieopłacalne.

Lokale gastronomiczne muszą słynąć z nienagannej higieny. Warto jest zainwestować w profesjonalną chemię do gastronomii, ponieważ jest to rzecz niezbędna w każdej restauracyjnej kuchni.