Wróć do listy artykułów
produkty higieniczne

Co jest lepsze – ręcznik papierowy czy suszarka do rąk?

ręcznik papierowy przy umywalce

Kiedy planujemy wyposażenie łazienki, przychodzi moment zawahania się, co wybrać do osuszania rąk – ręczniki papierowe czy elektryczną suszarkę? W dzisiejszym artykule skupimy się na obu rozwiązaniach i przeanalizujemy, która opcja jest bezpieczniejsza dla środowiska, bardziej ekonomiczna oraz higieniczna.

Suszarka do rąk a higiena

Higiena w łazience czy w toalecie publicznej jest niezwykle ważna, to w końcu siedlisko wielu bakterii. Suszarki do rąk wydają się oczywistym wyborem, jak chodzi o higienę, okazuje się jednak, że według niektórych badań uniwersyteckich, w łazienkach gdzie wykorzystuje się nadmuchowe suszarki, znajduje się więcej bakterii niż w łazienkach z tradycyjnymi ręcznikami. Zaraz wyjaśnimy, dlaczego są one bardziej higieniczne od suszarek.

Czy ręczniki papierowe są bardziej higieniczne?

Tradycyjna forma osuszania rąk również może być niehigieniczna, jeśli korzystamy ze zwykłego stojaka na ręczniki papierowe. Takie stojaki też mogą być siedliskiem bakterii, w szczególności, jeśli stykają się z innymi przedmiotami lub ze ścianą. Ważny jest sposób przechowywania rolek, powinny się one znajdować w specjalnym uchwycie na ręczniki papierowe, który jest szczelnie zamknięty. W ten sposób rolki lub listki nie mają styczności z bakteriami znajdującymi się w powietrzu, sam pojemnik jest też łatwy do dezynfekcji, dzięki temu dużo prościej jest zachować czystość w łazience; przy częstym wymienianiu odpadów, możemy zredukować ilość drobnoustrojów, bakterii i wirusów w danym pomieszczeniu.

Która opcja osuszania rąk jest bardziej ekologiczna?

Naszym zdaniem bardziej ekologicznym rozwiązaniem do łazienki czy toalety będą ręczniki papierowe w składce. Nie bez powodu, większość osób błędnie zakłada, że to właśnie elektryczne suszarki do rąk są bardziej ekologiczne, mało kto jednak bierze pod uwagę ilość wykorzystywanego prądu i ich wpływ na zmiany klimatyczne! Kolejną kwestią jest to, że papier można poddać recyklingowi i wykorzystać ponownie, jeśli nie nadaje się on do ponownego przetworzenia, to można go wyrzucić do pojemnika na bioodpady. Co więcej, można przecież korzystać z ręczników ekologicznych, które wykonane są z makulatury. Z elektrośmieciami bywa różnie, jednak nigdy nie są one w stu procentach recyklingowane, a to niepotrzebnie generuje odpady.

Ręczniki papierowe czy suszarka, co wybrać?

Ręczniki papierowe wydają się dużo lepszą opcją niż suszarka nadmuchowa, nie tylko ze względów ekologicznych czy higienicznych, ale też ekonomicznych. Zakup specjalnego pojemnika do ręczników papierowych zz będzie tańszy niż suszarka do rąk, a to dla niektórych przedsiębiorstw może mieć ogromne znaczenie. Często tradycyjny sposób osuszania rąk to jedyna możliwa finansowo opcja. Suszarka do rąk z pewnością znacznie zredukowałaby przyszłe koszty, ponieważ tradycyjny sposób zobowiązuje przedsiębiorcę do regularnego zaopatrywania łazienki w środki higieniczne, ręczniki papierowe w hurtowni. Można zaoszczędzić, kupując również przemysłowy ręcznik papierowy, ten jednak nie będzie odpowiedni w branży gastronomicznej, ponieważ nie każdy z nich został dopuszczony do kontaktu z żywnością.