Powierzchnie

Wyświetlanie 1–12 z 16 wyników

Chemia profesjonalna w gastronomii – środki do czyszczenia powierzchni

W branży HoReCa stosuje się profesjonalną chemię. Czym się różni od chemii gospodarczej? Skutecznością, a także wydajnością, wynikającą z wyższego stopnia koncentracji substancji chemicznych.

Profesjonalna chemia do sprzątania dedykowana jest powierzchniom silnie zabrudzonym, nierzadko wymagającym codziennej dezynfekcji w celu zachowania odpowiednich standardów higienicznych. Jej zadaniem jest szybkie usuwanie nawet najtrudniejszych plam. Dlatego chemia do sprzątania obiektów gastronomicznych i innych cechuje się znacznie wyższym poziomem stężenia substancji aktywnych.

Dzięki temu jest też wydajna, nierzadko produkty te wymagają rozcieńczania z wodą (informację o tym znajdziesz na opakowaniu, przy czym od razu radzimy, aby ściśle stosować się do wytycznych producenta, aby mieć pewność, że działanie środków czyszczących będzie zadowalające).

Ponadto profesjonalna chemia czyszcząca nierzadko przeznaczona jest do mycia maszynowego, w specjalistycznych urządzeniach.

To, co jeszcze ją odróżnia od ogólnodostępnej chemii gospodarczej, to wielkość opakowań. Aby usprawnić zaopatrzenie oraz zapobiec zagracaniu pomieszczeń roboczych, profesjonalne środki do sprzątania sprzedawane są w dużych opakowaniach, np. 5 L, 10 L itd.

Profesjonalna chemia czyszcząca a współczynnik pH

Profesjonalna chemia do sprzątania musi być dostosowana do rodzaju powierzchni, a także stopnia zabrudzenia. Najczęściej informuje o tym sama nazwa produktu i/lub jego opis. Aczkolwiek kryterium, które dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, jest współczynnik pH, który może być kwaśny lub zasadowy.

Płyn do czyszczenia powierzchni o kwaśnym pH wynoszącym od 0 do 6 sprawdzi się w przypadku zabrudzeń nieorganicznych: osadów wapiennych, osadów z twardej wodzy, rdzy. Ponadto taka chemia profesjonalna hamuje rozwój drobnoustrojów poprzez tworzenie niekorzystnego dla nich środowiska.

Jeśli współczynnik pH wynosi od 7 do 14, mówimy o zasadowych środkach czyszczących. Usuwają one zabrudzenia pochodzenia organicznego oraz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, wosk, sadzę itd. Środki do czyszczenia tłustych powierzchni najczęściej posiadają pH zasadowe.

Jest też chemia profesjonalna o odczynie obojętnym, której stosowanie zaleca się w przypadku powierzchni delikatnych, wrażliwych.

Na koniec chcielibyśmy zerwać z mitem mówiącym o tym, że im wyższe pH posiada produkt, tym lepszym działaniem się wykazuje. Należy podkreślić, że dla zabrudzeń o pH kwaśnym stosuje się środek zasadowy, natomiast zabrudzenie o zasadowym pH wymagają użycia kwaśnych środków czyszczących.

Rodzaje środków do czyszczenia powierzchni

Środki do czyszczenia powierzchni dobiera się też pod względem ich rodzaju. Może to być m.in.:

  • środek uniwersalny do mycia codziennego;
  • środek do pielęgnacji mebli;
  • środek czyszczący i nabłyszczający do podłóg.

Oprócz tego wyróżnia się płyny do mycia ręcznego oraz maszynowego (przy użyciu automatu), a także środki usuwające konkretne rodzaje zabrudzeń, jak wosk i żywica.