Dezynfekcja powierzchni

Kategorie

Mycie i dezynfekcja w gastronomii

Restauracje, hotele czy kawiarnie powinny działać zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Higienicznej oraz z systemem HACCP. Jednym z elementów tych standardów jest szczegółowo określona procedura mycia oraz dezynfekcji powierzchni, przy czym procesy te powinny następować w ściśle określonym porządku. Pierwszym etapem jest mycie, podczas którego stosuje się profesjonalną chemię, która pomaga czyścić widoczne zabrudzenia, osady oraz niektóre mikroorganizmy. Następnie konieczna jest dezynfekcja, mająca na celu eliminację drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia organizmu. W tym celu stosuje się specjalistyczne środki do dezynfekcji dla restauracji, zazwyczaj są one o wysokim stopniu koncentracji (niektóre preparaty wymagają rozcieńczenia z wodą zgodnie z zaleceniami producenta). Tego typu działanie pozwala na zachowanie najwyższych standardów higieny. Dezynfekcja powierzchni powinna być przeprowadzana nie tylko w czasie trwania pandemii COVID-19, ale i na co dzień w celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa.

Jakie produkty wybrać do dezynfekcji powierzchni?

Jak wspominaliśmy wcześniej, środki do dezynfekcji często charakteryzują się dużym stopniem koncentracji. Jest to konieczne zarówno ze względu na skuteczność, jak i wydajność procesu. Środki dezynfekujące nie powinny być trudne w użytkowaniu, muszą szybko usuwać drobnoustroje chorobotwórcze, aby optymalizować czas poświęcony na sprzątanie. Szczególnie że procesy te należy powtarzać nawet kilka razy dziennie. Ponadto należy dopasować je do rodzaju powierzchni, by były nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne dla nich. Na rynku znaleźć można rozwiązania do szkła, stali nierdzewnej, ceramiki, gumy, PCV, lateksu czy drewna — warto sprawdzić ten aspekt podczas zakupów.

Środki dezynfekcyjne to produkty o dużej pojemności, które nierzadko wymagają przelania do wygodniejszych w użyciu opakowań, jak opryskiwacze. Trzeba też wiedzieć, że poszczególne środki dezynfekcyjne mogą usuwać jedynie wybrane rodzaje bakterii i wirusów. Nie zawsze mają szerokie spektrum działania, jednak duży asortyment pozwala jak najlepiej dopasować je do swoich potrzeb. Informację na ten temat znaleźć można m.in. na opakowaniu oraz w karcie produktu.

Ponadto podczas zakupów należy wziąć pod uwagę to, czy dezynfekcję wykonuje się codziennie, okresowo czy doraźnie. Do codziennych zadań należy m.in. mycie i dezynfekcja podłogi, zlewów i umywalek, drobnego sprzętu kuchennego, sanitariatów powierzchni, z którymi ma się stały kontakt. Mycie doraźne ma na celu likwidację bieżących zabrudzeń, z którymi należy się uporać natychmiastowo. Dezynfekcja okresowa powinna być wykonywana w określonych odstępach czasu, np. raz na miesiąc, raz na tydzień. To m.in. odkażanie ścian czy dezynfekcja dużych powierzchni, jak urządzenia chłodnicze.

Jeśli nie wiesz, jakie produkty do dezynfekcji kupić, skontaktuj się z nami. Doradcy naszego sklepu internetowego pomogą wybrać najlepsze dostępne środki nie tylko do dezynfekowania, ale i mycia powierzchni.

Rodzaje profesjonalnych środków dezynfekcyjnych do powierzchni

Środki odkażające i dezynfekujące można podzielić na kilka grup, ponieważ na rynku znaleźć można ich szeroką ofertę.

Na co dzień we wszelkiego rodzaju obiektach potrzebne mogą być:

  • uniwersalny płyn do dezynfekcji powierzchni – to najczęściej środek myjąco-dezynfekcyjny; doskonale sprawdza się jako preparat do dezynfekcji dużych powierzchni, jak i tych mniejszych; często występuje w formie płynu do rozcieńczania, koncentratu;
  • płyn do dezynfekcji blatów kuchennych – ze względu na to, że jest stosowany w miejscach, w których przygotowuje się jedzenie, m.in. mięso, charakteryzuje się silnym działaniem;
  • płyn do szybkiej dezynfekcji – to gotowy do użycia roztwór, występuje spray do dezynfekcji; powierzchnie mogą być używane zaraz po wyschnięciu;
  • chusteczki do dezynfekcji, które są nasączone środkiem dezynfekcyjnym pozwalającym na eliminację wirusów i bakterii; mogą być stosowane do dezynfekcji rąk i powierzchni;
  • płyn do dezynfekcji rąk – jest neutralny dla skóry.

Gdzie jeszcze stosuje się środki, płyny do dezynfekcji?

Dla wielu z nas logiczne wydaje się, że przeprowadzana jest dezynfekcja powierzchni szpitalnych, w gabinecie lekarskim i innych placówkach medycznych, a także w lokalach gastronomicznych. Gdzie jednak jeszcze konieczne jest zastosowanie środków bakteriobójczych oraz wirusobójczych? Przede wszystkim we wszelkiego rodzaju zakładach związanych z przemysłem spożywczym, gdzie konieczne jest zachowanie wysokiej jakości higieny.

Ponadto wymagana jest dezynfekcja powierzchni w gabinecie kosmetycznym. Pozwala ona na zachowanie pełni bezpieczeństwa zarówno klientów, jak i personelu. Jej pominięcie, podobnie jak brak dbałości o sterylizację akcesoriów kosmetycznych, może być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Przeprowadzana jest także dezynfekcja pomieszczeń różnego typu, którą podzielić można na:

  • dezynfekcję mieszkań, domów,
  • dezynfekcję biur.

Profesjonalna dezynfekcja pomieszczeń może być przeprowadzana z pomocą przeznaczonych do tego środków, jak i urządzeń, np. generatora ozonu. Typ prowadzonych prac dostosowywany jest do potrzeb oraz warunków panujących w danym lokalu.