Mycie kuchni

Kategorie
11,64  9,46  netto

Chwilowo
niedostępny

Czym jest dobra praktyka higieniczna?

Każdy lokal gastronomiczny jest zobowiązany do wprowadzenia systemu GHP, czyli dobrej praktyki higienicznej. To zbiór wytycznych na temat czystości w restauracjach, kawiarniach, barach czy w stołówkach, mają one na celu zapewnienie wysokiego bezpieczeństwa na każdym etapie produkcji żywności. Opisane wytyczne są weryfikowane przez sanepid podczas kontroli, dlatego regularne czyszczenie restauracji jest tak ważne. Do sprzątania należy stosować specjalne środki do czyszczenia kuchni, które są dopuszczone do kontaktu z żywnością.

Jaka profesjonalna chemia dla gastronomii?

Preparaty do czyszczenia kuchni i ogólnie dla gastronomii muszą spełniać rygorystyczne normy. W składach chemii dla gastronomii nie mogą znajdować się substancje, które wchodzą w reakcje z żywnością. Dobry środek do czyszczenia kuchni powinien posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny.

Profesjonalny preparat do usuwania tłuszczu i oleju

Każdy lokal gastronomiczny potrzebuje wśród preparatów do mycia kuchni sprayu do usuwania tłuszczu. Plamy i zabrudzenia po oleju są jednymi z bardziej uciążliwych do usunięcia, wymagają specjalnego podejścia, należy zastosować środek, który ma właściwości rozpuszczające. Umyte powierzchnie, które mają kontakt z żywnością, należy dokładnie wypłukać przed ponownym użyciem.

Płyn do ręcznego mycia naczyń

Mycie naczyń w gastronomii jest na porządku dziennym, to czynność, której nie da się przeskoczyć. Ważne jest więc, by produkty myjące do mycia naczyń były wydajne i ekonomiczne. Płyny do mycia naczyń muszą dobrze rozpuszczać tłuszcze, a przy tym nie wpływać negatywnie na materiał, z jakiego wykonane są talerze, sztućce czy garnki.

Płyn do zmywarek

Do zmywarek nie można używać tego samego płynu co do ręcznego mycia naczyń, potrzebne są wtedy inne środki czyszczące. Płyn do maszynowego mycia musi dokładnie usuwać pozostałości po herbacie i kawie i ograniczyć powstawanie skrobi i osadów z wapnia na mytych przedmiotach. Płyny do zmywarek wzbogacone są o substancje nabłyszczające i przyspieszające suszenie naczyń.

Skuteczny płyn do dezynfekcji

Od czasów wzmożonego rygoru sanitarnego, mycie i dezynfekcja gastronomii jest na porządku dziennym. Produkty do dezynfekcji szybko czyszczą daną powierzchnię, dobrze sprawdzą się przy ekspresowym myciu stolików lub blatów. Nie należy jednak takiego płynu stosować na powierzchniach, które źle reagują na działania alkoholu.

Profesjonalny płyn do mycia grilli i piekarników

Zmorą kucharzy na całym świecie, tych profesjonalnych, jak i hobbystycznych, jest mycie piekarnika, a dokładniej przypalone zabrudzenia i osady. Przypalony tłuszcz sprawia, że zabrudzenie zamienia się w skorupkę brudu. Nie jest to coś, co łatwo wyczyścić zwykłą gąbką i druciakiem, potrzeba do tego płynu do mycia grilli i piekarników. Ten rodzaj produktów dobrze radzi sobie z usuwaniem białek, tłuszczy oraz pozostałości po smażeniu i pieczeniu.

Jak powinien wyglądać harmonogram czyszczenia restauracji?

Ważne jest mycie bieżące, jak i gruntowne. Pracownicy lokalu gastronomicznego codziennie muszą przestrzegać zasad higieny osobistej, myć garnki i inne przybory kuchenne, odpadki powstałe przy produkcji dań należy wyrzucić do odpowiednich pojemników. Po zakończonej pracy należy opróżnić kosze na śmieci, umyć blaty kuchenne i stoliki na sali restauracyjnej, obowiązkowe jest także mycie podłóg na terenie całego obiektu, czyszczenie grilli czy kostkarek do lodu. Raz w tygodniu należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń oraz wyczyścić ściany, odpływy, drzwi i meble. Raz w miesiącu należy posprzątać urządzenia, które mają kontakt z tłuszczem, jak: frytkownica, kuchenka gazowa, płyta grillowa, okap.