Gąbki i druciaki

Kategorie

Rodzaje gąbek do mycia naczyń

Gąbki do mycia naczyń ułatwiają nasze codzienne funkcjonowanie w kuchni, to jedno z fundamentalnych akcesoriów do sprzątania. Dzięki myjkom możemy się cieszyć czystymi i lśniącymi naczyniami. Zmywaki do mycia naczyń najczęściej wykonane są z pianki polieterowej i szorstkiej włókniny, srebrne i złote, które często spotykamy w sklepach, wykonane są zaś z pianki poliestrowej i metalizowanego poliestru. Rozróżniamy jednak kilka rodzajów myjek do mycia naczyń, mają one także różne zastosowania.

Gąbki profilowane

W gastronomii najczęściej spotykane są gąbki profilowane, mają one specjalne wycięcie, tak by łatwiej się ją trzymało podczas mycia kuchni. Zwykle charakteryzują się one większą powierzchnią czyszczącą, dlatego wcięcia są bardzo pomocne.

Gąbki z twardym padem

Na rynku możemy znaleźć myjki z twardszymi padami, niektóre z nich są wykonanego z grubego, szorstkiego filcu, inne z włókna kokosowego. Tego rodzaju zmywaki dobrze sprawdzają się przy czyszczeniu trudnych zabrudzeń, jednak twardy pad nie mieni się tak dobrze, jak tradycyjny zmywak do mycia naczyń.

Magiczna gąbka

Magiczne zmywaki znajduje swe zastosowanie i w gastronomii i w branży budowlanej. Jest ona powszechnie wykorzystywana przy usuwaniu różnego rodzaju zabrudzeń. Jej zaletą jest to, że usuwa zabrudzenia z pomocą samej wody. Specjalną strukturę magicznej gąbki można porównać do drobnoziarnistego papieru ściernego, ponieważ działa ona na podobnej zasadzie, myjka w łatwy sposób zdrapuje i wchłania brud.

Gąbka z dozownikiem

Nie jest to popularne rozwiązanie, ale na rynku można znaleźć także gąbki ze specjalnym dozownikiem na produkt myjący. To dobra opcja dla osób, które mają delikatne dłonie i bezpośredni kontakt z profesjonalnym płynem do mycia naczyń je podrażnia.

Eko gąbki do mycia naczyń

Coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych polieterowych gąbek są myjki ekologiczne, które są wykonane biodegradowalnych materiałów. Do mycia naczyń najczęściej wykorzystuje się takie wykonane z włókniny kokosowej bądź ściereczki z materiału konopnego – są one dość szorstkie, więc bez problemu można nimi umyć naczynia.

Jak wybrać gąbkę do mycia naczyń?

Myjkę warto wybrać wysokiej jakości, częste mycie naczyń sprawia, że materiał szybko ulega zużyciu. Powinno nam zatem zależeć na tym, by po jednej serii naczyń gąbka nie pruła się, a pad się nie rozwarstwiał. Najlepiej wybierać zmywaki renomowanych firm lub takie, które przeznaczone są ściśle dla branży gastronomicznej – te charakteryzują się większą wytrzymałością.

Druciaki i ich zastosowanie

Drapaki są niezawodne w kuchni i poza nią, to stały element wyposażenia dla gastronomii, pomagają w łatwy sposób rozprawić się z mocno przypalonym brudem. Charakteryzują się trwałością, grubością i sprężystością, są bezpieczne dla większości czyszczonych powierzchni, stosowane zgodnie z użyciem nie powinny powodować zarysowań. Na rynku znajdziemy gąbki, które owleczone są srebrnymi niteczkami oraz zwykły tradycyjny spiralowy druciak. Drapakami można wyszorować brudna, przypalona patelnię, przypieczoną blaszkę z piekarnika, a to wszystko bez większego wysiłku i intensywnego szorowania. Są one idealne do zdrapywania zanieczyszczeń z powierzchni stalowych czy z garnków emaliowanych, to rzecz niezbędna w każdej kuchni, szczególnie w gastronomii.

Druciaki dobrze się sprawdzą nie tylko przy myciu naczyń, ale także przy usuwaniu przypalonego brudu z wnętrza piekarnika bądź z kuchenki, pozwoli on w łatwy sposób pozbyć się brudu.

Czy mycie patelni druciakiem uszkadza teflon?

Druciaki kuchenne, mimo że skuteczne nie są rekomendowane przez szefów kuchni do mycia teflonowych patelni, ponieważ ostre wykończenie może porysować teflon i zetrzeć powłokę ochronną. Lepszym rozwiązaniem byłoby po prostu zostawić przypaloną patelnię do namoczenia wraz z detergentem, po godzinie brud sam powinien zacząć odchodzić. Drapak przy teflonowych patelniach powinien być ostatecznością, jeśli po tym czasie brud nie zszedł, wtedy można delikatnie wyszorować patelnię.